Екзотика, топли, влажни нощи, аромат на мистика, нежни звуци, идващи сякаш някъде от Отвъдното...Това не е сън или бленувана утопия. Приказният рай съществува на 9 943 километра от София. В географските справочници се среща като Индонезия, но “прозвището” на един от 13 677-те острова - Домът на боговете, както наричат Бали, остава във въображението на докосналите се до нейната магнетичност. Времето носи легенда, която пази спомена за далечното минало, когато хиндуиските богове крачели по Земята. Те се влюбили в сушата, наречена Бали, и се заселели там. Вулканите били техните тронове. Векове по-късно хората продължават да величаят местните богове. Несекващи песни и ритъм на танци се разстилат над безкрайния океан, за да достигнат до обсипания небосклон с невиждани от туриста ярки звезди. А той, гостът на “Перлата на тропиците”, остава прикован от магията на Индонезия, упоен завинаги от мириса на орхидеи и мистиката на земния рай...
Кута Нуса Дуа
Санур Убуд Дънпасар
|
Екзотиката на островите
Индонезийските острови са разположени в три часови пояса. Когато в Нова Гвинея се зазорява, остров Ява е обгърнат от прохладна нощ. Дълга върволица от неизвестни и знаменити пътешественици е акустирала на бреговете на индонезийските острови. На тази земя са стъпвали Марко Поло и Фернандо Магелан, капитан Кук и Джоузеф Конрад. Дори и днес, ние, претендиращите за всезнайковци, ще се сблъскаме с неразгадани тайни, непознати племена, неизследвани земи с невиждана флора и фауна.
Ще срещнете и диви зверове, при повече късмет може да се ръкувате и с представители на непознати племена. Слоновете, носорозите, тайските мечки и черните леопарди на остров Суматра дотолкова са свикнали с любознателността на посетителите в резервата “Каринчи-Себлат”, че може и да не ви обърнат никакво внимание. Стига да не ги дразните, разбира се. На остров Комодо наживо може да видите съвременните дракони - вараните. Това приключение обаче носи огромен риск. Комодските дракони имат отровна слюнка, а камшичният удар на дългата опашка на гущера убива дори кон. Така че снимките с наследниците на първите заселници на Земята са желателни от безопасно разстояние.
Да яздиш вълните на океана
През 70-те години на миналия век австралийците пристигат в Бали заради прекрасните възможности да “пояздят” вълните на дъска. Още през 30-те е построен първият хотел, привличащ любителите на сърфинга. Така се поставя началото на това екстремно удоволствие. През тези години балийците се отнасяли доста скептично към лудата страст на чужденците. Когато по-късно австралийците дали първите уроци на местните младежи, от тях “излезли” отлични сърфисти. Всички специализирани магазини и агенции са съсредоточени в Кута и Легиан. Най-модно в момента е теглене на сърфист от джет. Удоволствието струва $60-120 на ден. Разписанието на приливите и сборните пунктове за старт се уточняват в клубовете.
View Image Details]">
Източник: http://www.tbmagazine.net