|
Oротовата киселина или витамин B 13
Изследванията на този витамин са все още оскъдни и затова дневната му доза не е определена, нито възможните заболявания при недостиг. Направените опити досега обаче показват, че витамина подпомага лечението на множествена склероза и предотвратява преждевременното стареене.
Източниците, от които естествено можете да си го набавите е млякото и кореноплодните зеленчуци като моркови и картофи.
Витамин B17 (лаертил)
Информацията за този витамин е крайна и противоречива, може би защото се свързва с лечението на най-страшната болест на нашето столетие – рака. Смята се, че B17 може да предотврати и овладее образуването на туморни клетки и обратното – недостигът му увеличава риска от развитието на злокачествено заболяване.
Тази новина обаче може да има опасни последствия. Все повече хора приемат витамина като добавка, а засега дневната му доза и ефектите от предозирането му не са добре известни. Предполага се обаче, че в по-големи количества е силно токсичен. Затова не го вземайте профилактично срещу ракови заболявания без предварителна консултация с лекар. По-добрият вариант е да наблегнете на естествените му източници – кайсиевите ядки, ябълките, вишните, черешите, сливите и прасковите.
Витамин T
За този витамин също се знае твърде малко. Интересното при него е, че подпомага профилактиката и лечението на анемия и хемофилия. Съдържа се в жълтъка, сусама и тиквата.
Витамин U
Използва се в лечението на язва, гастрит и други заболявания на стомашно-чревният тракт. В природата обаче се среща твърде рядко – до този момент единственият известен източник е зелето. Поради това най-често се приема в синтетична форма.
Холин и инозитол
Тези два витамина от група B са абсолютно необходими, за да поддържате стройна фигура. Заедно отговарят за метаболизма на холестерола и мазнините и така предотвратяват затлъстяването и сърдечно-съдовите заболявания.
Освен това холинът и инозитолът оказват голямо влияние върху работата на мозъка. Първият стимулира паметта, а вторият действа успокояващо на нервната система. Недостигът им има негативни последствия за психиката – постоянна умора, раздразнителност, депресия и панически разстройства. Затова в менюто си не пренебрегвайте естествените им източници – черен дроб, мозък, сърце, жълтък, бирена мая, зрял фасул, грейпфрут и пшеничен зародиш. Особено важно е да си осигурявате тези продукти и по време на диета. Така не само ще отслабнете по-бързо, но и няма да страдате от лошо настроение и депресия, заради намаленото количество на калориите.