Канада е втората по големина страна в света. Граничи със Съединените Щати на юг и с Аляска (един от американските щати) на северозапад. Заема площ от около 9 984 670 кв.км. и има население от над 33 000 000 души.
Има излаз на три океана – Тихия, Атлантическия и Северния Ледовит. Канада има два официални езика – английски и френски. Английския се говори в по-голямата част от страната. Това е една от най-многонационалните и космополитни страни в света. Много е атрактивна за младите (и не толкова млади) работници от всички краища на света, които идват тук за да намерят по-добър живот. Населението на страната е концентрирано предимно в южните части, близо до американската граница.
Канада е съставена от провинции: Британска Колумбия, Албърта, Саскечуан, Манитоба, Онтарио, Квебек, Лабрадор, Нюфаундленд, Нова Скотия, Юкон, Северозападни територии и Нунавут. Страната е парламентарна демокрация, както и конституционна монархия. Държавен глава е кралицата на Великобритания. Тя има свой представител, наречен генерален губернатор. .Най-големите градове в страната са Торонто (Онтарио), Монреал(Квебек), Ванкувър(Британска Колумбия), Отава (столицата), Уинипег(Манитоба), Калгъри(Албърта), Едмънтън(Албърта), Квебек(Квебек), Хамилтън(Онтарио) и Лондон(Онтарио). Всички градове се намират в южната част на Канада, защото на север властват студа и леда. Страната се дели на три територии – Западна територия, Източна територия и Северна територия, която по настоящем е почти незаселена.
Канада попада в границите на три климатични зони – умерена, субполярна и полярна. По-голямата част от населението обитава умерената климатична зона, защото тя предлага най-добри условия за живот. В южната част на Канада има четири сезона – пролет, лято, есен и зима. Именно тук се намират големите канадски градове. Торонто, Монреал, Ванкувър, Отава, Уинипег, Калгъри и други са разположени непосредствено до границата със САЩ.
Климата на Торонто (Онтарио). Времето в Торонто може да се опише така – горещо лято, студена зима и кратки преходни сезони. Средните температури са (-1) °C през януари и 26 °C през юли. През юли и август температурите могат да достигнат 35 и дори 40 °C. Понякога през зимните месеци могат да нахлуят арктични въздушни маси и тогава времето става изключително студено. Температурите могат да паднат до минус 20 – 25 градуса. Пролетта и есента са много кратки заради равнинния релеф, който позволява на горещите и студени въздушни маси да променят времето много силно за много кратки периоди от време. От ноември до март е студено 7 °C през ноември, 2 °C през декември, (-1) °C през януари, 0 °C през февруари и 5 °C през март). Пролетта продължава само един месец – април. Температурите са около 10 °C. Времето е променливо. През май е топло – около 18 °C, а през юни, юли и август, както и през септември е между 21 и 26 °C. През октомври времето е променливо. В различните дни температурите варират между 10 и 20 °C. Някои дни са топли, други са хладни. Средните дневни температури са 14 °C. По голямата част от валежите падат от късна пролет до ранна есен. Зимата е по-суха. Основната част от зимните валежи падат под формата на сняг.
Ванкувър (Британска Колумбия), който се намира на западното крайбрежие има съвсем различен климат – умерен океански. Там лятото е доста по-прохладно, а зимата много по-мека. Средните дневни януарски температури са 5 °C, а средните през юли и август са около 22 °C. Климатът поразително напомня на този, който имаме над Британските острови. Покрай канадския бряг, на север към Аляска, преминава топло океанско течение, което е причина за по-меките черти на климата. Това е и причината за обилните валежи, които падат в града през цялата година. И все пак, въпреки, че целогодишно е влажно, летните месеци са доста по-сухи от зимните. Сняг пада изключително рядко. Най-дъждовен месец е декември. Като цяло климата във Ванкувър е много лесно поносим. Крайностите не са характерни за тази част от страната. Преходът от зима към лято е много плавен, както и обратното. След месец януари всеки следващ е с 2 до 4 градуса по-топъл от предния, за разлика от източните части на Канада, където преходът от зима към лято може да трае само 2 – 3 седмици. По същият начин, както идва лятото настъпва и зимата – плавно и неусетно.
В Уинипег (Манитоба), разликите между зимни и летни температури са твърде големи, което прави местния климат трудно поносим. Летата, макар и кратки, са много горещи. Средната дневна температура през юли е 26 °C, но много често надхвърля 30 °C. В същото време горещината се задържа само два месеца – юли и август. За сметка на това зимата може да е много дълга и изключително студена! Първите снегове могат да паднат дори през октомври, а последните чак през май, макар, че не се случва често. Максималната януарска температура не надвишава (-13) °C, а през ноща варира около (-23) °C. Такъв студ се понася трудно от хора, които не са свикнали с него. През пролетта времето се изменя драстично – през началото на сезона е много студено, а през края внезапно става много топло. През есента е обратното започва с топло и приятно време, но завършва със студ.
Най-високият връх на Канада е връх Логън. Висок е 6050м. Намира се в провинция Юкон, в северната част на Скалистите планини. Поради голямата си надморска височина е покрит със сняг през цялата година. Най-голямото езеро на територията на Канада е Горно езеро. Разположено е на границата със САЩ и е едно от групата на Големите американски езера. Това е най-голямото сладководно езеро в света. Има площ от 82 400кв.км. а дълбочината му е почти 400м. Най-голямата река на територията на Канада е р.Макензи. Има дължина от около 1600км. Протича през почти безлюдни леденостудени северозападни територии на Канада и накрая се влива при залива Макензи на Северния ледовит океан. Реката е изключително пълноводна а през зимата е скована в много дебели ледове. Най-големият остров на територията на Канада е Бафинова земя. Намира се в североизточна Канада, не далеч от Гренландия. Най-големият канадски залив е Хъдсън. В най-дългата си част достига над 1400км.! Намира се в североизточната част на страната. Климатичните условия тук са изключително сурови и трудно поносими. Със своето положение между 52°C.Г.Ш. и 64°C.Г.Ш. Хъдсановият залив не е разположен твърде на север. Страни с много мек умерен климат като Велоикобритания, Дания и южна Швеция се намират на същата геогравска ширина. Тук обаче климатът е субполярен по влияние на леденостудените полярни въздушни маси , които нахлуват от север безпрепядствено. Няма планински вериги, които да предпазват от север. Няма и топли океански течения, които да затоплят крайбрежието. Средните януарски температури са между (-20) и (-30) °C. Понякога падат под (-50) °C. Водите на залива замръзват всяка година. Тези територии са любимо местообитание на полярните мечки. За съжаление понякога хората и мечките са в прекалено близък контакт и мечките страдат от това, тъй като понякога стават жертва на човешкия страх.
Бреговата линия на Канада е много насечена и разчленена. Заливите са много красиви. Особено живописно е западното крайбрежие. Пейзажът напомня на крайбрежието на Норвегия и Южния остров на Нова Зеландия. Образували са се множество великолепни фиорди, които са дом на най-интелигентния вид от животинския свят – косатките. Канада притежава огромни горски ресурси. Тук ще откриете едни от най-обширните иглолистни гори на планетата. Мечка гризли, черна мечка, елен, пума са някои от традиционно срещащите се видове в Канада. Страната има също и едни от най-значимите в света водни ресурси. Хладният климат, обилните снеговалежи през зимата, дъждовете през лятото, както и малките изпарения обособяват водното богатство на тази развита страна. Голямо мече езеро, Голямо робско езеро, езерото Уинипег както и Големите американскин езера са само част от хилядите водни басейни. Необятните пространства на тази страна са прорязани и от стотици малки и големи пълноводни реки.
Канада има на своята територия 43 национални паркa. Страната разполага с изумително красиви борови и широколистни гори. Първите ще откриете предимно в западна Канада и в планините, докато широколистните заемат главно югоизточните части. Кристално чистите езера с огледалната си повърност са магнит за туристите. Чистият въздух и девствената природа са на всякъде. Страната е много рядко населена. Ако не се намирате в южните части на страната близо до американската граница, може да се наложи да пътувате десетки и дори стотици километри без да видите дори и следа от цивилизация.
източник: http://www.touristmaker.com/darjavi/kanada.html